Jak zwiększyć swoją wydajność intelektualną?

Jak zwiększyć swoją wydajność intelektualną? Coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie. W życiu każdego człowieka są takie okresy, kiedy trzeba być maksymalnie wydajnym, i to przez wiele godzin dziennie. Warto poznać najważniejsze sposoby na poprawę wydajności mózgu.

Oczywiście pierwszą i podstawową zasadą jest odpowiednia ilość snu. Mózg i cały organizm potrzebuje odpowiedniej ilości snu – minimum 6-7 godzin dziennie w przypadku dorosłych. Oczywiście najlepiej będzie spać przez 8 godzin dziennie, jednak nie każdy jest w stanie tylko czasu przespać lub poświęcić taką ilość godzin na sen. Nadmiar obowiązków czy stres mogą sprawić, że sen będzie niższej jakości. Nie należy do tego dopuścić, gdyż niewyspanie jest jedną z najczęstszych przyczyn poważnych spadków wydajności intelektualnej.

Kolejna zasada to zdrowe odżywianie. Zamiast wlewać w siebie kolejne kawy, lepiej sięgnąć po owoce czy orzechy. Zawierają one bardzo dużo cennych witamin i minerałów, które w istotny sposób regulują pracę całego układu nerwowego, w tym pracę mózgu. Dodatkowo warto jeść regularnie, jednak nie należy się przejadać – po obfitym posiłku skupienie się na zadaniach może przychodzić z trudem. Zamiast kawy lepiej wybrać yerba mate czy herbatę zieloną. Zawierają one dużo antyoksydantów, a ponadto pobudzają na dłuższy czas i działają o wiele łagodniej niż kolejne dawki kofeiny.

Trzeci istotny element to aktywność fizyczna. Warto znaleźć przynajmniej 30 minut dziennie na spacer czy bieg. Sport sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony, a organizm wydziela duże ilości dopaminy. Jest to z pewnością dobra alternatywa dla wieczoru spędzonego przed telewizorem, który nie zapewni zdrowego wypoczynku.