Dlaczego testosteron jest tak ważny?

Testosteron, czyli 17β-hydroksy-4-androsten-3-on, jest organicznym związkiem chemicznym. Jest on zdecydowanie najważniejszym męskim steroidowym hormonem płciowym z grupy androgenów. Syntetyzowany jest przede wszystkim w jądrach, a także w nadnerczach. W przypadku kobiet produkowany jest w jajnikach.

Jaka jest rola testosteronu w organizmie? Przede wszystkim odpowiada on za syntezę włókien mięśniowych, za rozrost masy mięśniowej i stopniowe zwiększanie siły fizycznej. Jest to szczególnie istotne dla kulturystów, którzy właśnie dzięki testosteronowi mogą regularnie osiągać coraz lepsze efekty treningowe. Inne zadania testosteronu to zapewnienie prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, a także wzmacnia kości. Inne funckje testosteronu to między innymi:

  • zmniejszenie podatności na urazy i kontuzje,
  • poprawa sprawności seksualnej,
  • zauważalne polepszenie samopoczucia.

W niektórych przypadkach sięgnięcie po boostery testosteronu może być dobrym rozwiązaniem. Robią tak między innymi kulturyści, którym bardzo zależy na tym, aby poprawić swoją ogólną wydajność. Warto sięgnąć po takie suplementy, jak ZMA, Tribulus – buzdyganek naziemny czy też DAA. Dodatkowo sprawdzą się preparaty, takie jak PCT czy Inhibitor aromatazy. Warto jednak pamiętać, aby nie nadużywać suplementów, które podnoszą poziom testosteronu – z pewnością są one skuteczne, jednak nadmierne stosowanie może przynieść odwrotne efekty, na przykład zmęczenie czy niewydolność układu sercowo-naczyniowego.